Schedule

Our 2019 Spring and Fall regatta lineup.

Spring 2019

REGATTA

HOST

DIVISION

TYPE

FINISH

Hap Moore Team Race

Coast Guard

Coed

Team Racing

2nd

Women's Team Race Invitational

Harvard

Women's

Team Racing

1st

John Jackson Memorial Team Race

Georgetown

Coed

Team Racing

5th

St. Mary's Women's Interconference

St. Mary's

Women's

Fleet Racing

5th

Central Series #1

Mass. Maritime

Coed

Fleet Racing

1st

Ike Geiger Team Race Regatta

MIT

Coed

Team Racing

2nd

Southern New England Team Race

Connecticut College

Coed

Team Racing

5th

Women

February 23 - 24

Friis Trophy

Roger Williams

Coed

Team Racing

5th

Women

March 2 - 3

BU Team Race

Boston University

Coed

Team Racing

1st

Duplin Women's Team Race

Tufts

Women's

Team Racing

3rd

Jumbo Team Race

Tufts

Coed

Team Racing

6th

38th Lynne Marchiando Team Race

MIT

Coed

Team Racing

10th

Dellenbaugh Women's Trophy

Brown University

Women's

Fleet Racing

5th

BU Trophy

Boston University

Coed

Fleet Racing

8th

Admiral Alymers Trophy

Salve Regina

Coed

Fleet Racing

3rd

NEISA Team Race Championship

Connecticut College

Coed

Team Racing

12th

Mystic Lake Team Racing Invitational

Tufts

Coed

Team Racing

4th

Emily Wick Trophy

Coast Guard

Women's

Fleet Racing

10th

Women's Team Race Nationals

Brown

Women's

Team Racing

4th

Owen, Mosbacher, & Knapp Trophies

Yale

Coed

Fleet Racing

5th

Oberg Trophy

Northeastern

Coed

Fleet Racing

4th

Thompson Trophy

Connecticut College

Coed

Fleet Racing

8th

George Morris Trophy

Boston University

Coed

Fleet Racing

1st

NEISA Women's Championship

MIT

Women's

Fleet Racing

7th

Boston Dinghy Club Challenge Cup

Harvard

Coed

Fleet Racing

1st

Southern Series 7

URI

Coed

Fleet Racing

3rd

NEISA Coed Championship

Bowdoin

Coed

Fleet Racing

4th

Mendum's Pond Invite

UNH

Coed

Fleet Racing

1st

ICSA Women's Nationals

Sail Newport

Women's

Fleet Racing

10th

ICSA Coed Nationals

Sail Newport

Coed

Fleet Racing

9th

Fall 2019

REGATTA

HOST

DIVISION

TYPE

FINISH

Nickerson Trophy

Tufts

Coed

Fleet Racing

Toni Deutsch Trophy

MIT

Women's

Fleet Racing

9th & 15th

Harry Anderson Trophy

Yale

Coed

Fleet Racing

Penobscot Bay Open

Maine Maritime

Coed

Fleet Racing

1st

Harman Trophy

Maine Maritime

Coed

Fleet Racing

1st

1st

Barnett Trophy

Bowdoin

Coed

Fleet Racing

7th

Regis Bowl

Harvard

Women's

Fleet Racing

4th

Hatch Brown Trophy

MIT

Coed

Fleet Racing

8th

NEISA Men's Singlehanded Champ.

Yale

Men's

Fleet Racing

4th

Hoyt Trophy

Brown University

Coed

Fleet Racing

7th

Hood Trophy

Tufts

Coed

Fleet Racing

3rd

Mrs. Hurst Bowl

Dartmouth

Women's

Fleet Racing

7th

Harvard Invite

Harvard

Coed

Fleet Racing

1st

Women's Showcase Semifinal

Connecticut College

Women's

Fleet Racing

/

Danmark Trophy

Coast Guard

Coed

Fleet Racing

Moody Trophy

URI

Coed

Fleet Racing

George Warren Smith Trophy

MIT

Coed

Fleet Racing

Victorian Urn Trophy

Harvard

Women's

Fleet Racing

Erwin Schell Trophy

MIT

Coed

Fleet Racing

Oberg Trophy

Northeastern

Coed

Fleet Racing

Yale Women's

Yale

Women's

Fleet Racing

Coed Showcase Final

Connecticut College

Coed

Fleet Racing

David Lee Arnoff Trophy

Hobart

Coed

Fleet Racing

Women's Showcase Final

TBD

Women's

Fleet Racing

Sister Esther Trophy

Salve Regina

Coed

Fleet Racing

Hewitt Trophy

Dartmouth

Coed

Fleet Racing

Stu Nelson Trophy

Connecticut College

Women's

Fleet Racing

Coed Showcase Semifinal

St. Mary's

Coed

Fleet Racing

6th